Krok za krokem ... +420 607 024 314

JAK NA TO

V této sekci se Vám budeme snažit vysvětlit postup jak dosáhnout svého snu a pořídit si rodinný dům, který si vyberete nebo sami vymyslíte.

 

1.   Krok první - hypotéka

Z naší zkušenosti i ze zkušeností našich kolegů si nejdříve musíte položit otázku zda pokud budete financovat Váš dům pomocí hypotéky což je cca 95% zákazníku jste ochotni podstoupit dlouholetou zátěž splátek, které budou trvat od 15 do 30 let dle výše hypotéky a Vašich finančních možností. Je to velmi důležité rozhodnutí kdy by jste měli se svým partnerem vyslovit nahlas otázky PRO a PROTI. V průběhu splátek mohou totiž nastat různé životní události, které Vás mohou o dům připravit. Může to být ztráta zaměstnání,  dlouhodobá nemoc atd. Ne nechceme Vás strašit ale je to tak zásadní rozhodnutí, že čas který této otázce věnujete se Vám pak mnohonásobně vrátí a Vy nebudete tak nepříjemně zaskočeni pokud taková situace nastane.

Téměř každý finanční poradce nebo makléř po Vás skočí pokud se na něj obrátíte s prosbou o sestavení hypotéky a bude mu upřímně jedno co bude za 5 nebo 10 let. Máme pro Vás připraven kontakt na velmi solidního poradce v oblasti hypoték, který Vám dopředu poradí jak naložit s jakoukoliv životní situací  a tak Vás připraví jak v této situaci jednat. Nechceme Vám zde říkat jak je vše skvělé a snadné to není naším cílem hlavně si myslíme, že to není férové jednání Vás dopředu neupozornit na různé situace, které mohou nastat.

 

Kontakt na finančního poradce:   

Ing. Jiří Vrána, tel.: +420 775 717 416, email:  jiri.vrana1@ovbmail.cz  

 

Pokud máte v tomto bodě jasno pak se pusťme do práce …

2.   Krok druhý - pozemek

Druhým krokem je výběr pozemku, na kterém chcete postavit svůj vysněný dům. V současné době provádíme rozsáhlou výstavbu rodinných domů v obci Myslinka na našem pozemku včetně dalších staveb. Pokud však budete mít svůj vlastní pozemek není v tom žádný problém můžeme Vám postavit Váš dům i na tomto pozemku. Musíme zde však už učinit jedno rozdělení a to na: 

a)   Pozemek v našem vlastnictví

b)   Pozemek ve Vašem vlastnictví

Toto rozdělení má jednoduchý důvod. Na našem pozemku známe již dopředu cenu za zhotovení přípojek a pozemek je již územním plánem obce určen k výstavbě rodinných domů. U Vašeho pozemku tuto skutečnost musíme prověřit a určit cenu za výstavbu inženýrských sítí. Ve stavebním povolení je i důležitá pasáž, kdy je potřeba mít souhlas k výstavbě od vlastníků okolních pozemků. Mnozí z Vás jistě toto ví ale raději to zde musí zaznít.

Důležitým aspektem je i to jaká vzdálenost je od Vašeho zaměstnání ať již současného nebo budoucího. Samozřejmě si pak položíte otázku jak je to s hromadnou dopravou, školou, školkou a jaké jsou zde obchody. Pokud Vaše děti budou chodit na kroužky jak je to s dostupností a četností veřejné dopravy. Život ve městě je pohodlný ničím Vás nesvazuje  je zde vše jednodušší. Život na vesnici má však své jedinečné kouzlo – zahrada, žádné společné prostory, mazlíček na zahradě, větší bezpečí dětí na vlastní zahradě, posezení s přáteli u krbu, atd. Ano to jsou plusy, pro které to stojí vše absolovat.

Důležité je i oplocení, které bude kolem Vašeho pozemku. Z ulice se zpravidla uzavírat nemusíte vysokou zdí, vynikne tím tak Vaše stavba domu. Oddělit byste však měli část kde chcete trávit odpočinek nebo kde si budou hrát děti. Při sezení s přáteli nebudete určitě chtít aby Vám soused koukal „do talíře“, ať už budete mít jakkoliv dobré vztahy, soukromí je pro Vaši rodinu velmi důležité. Dá se to řešit výsadbou okrasných dřevin, kdy na trhu jsou rychle rostoucí živé ploty a do dvou let máte krásný živý plot. Hradby ze dřeva nebo pevných zdí se už moc nepoužívají jsou drahé a působí tak trochu depresivně. Živý plot Vám poskytne soukromí a v letních měsících je to příjemné zpestření, neboť je vše zelené. Se vším Vám samozřejmě rádi poradíme a rovněž tak můžeme Vaši zahradu upravit dle Vašich představ. Dále si položte otázku zda budete chtít vybudovat na pozemku altán na posezení nebo zahradní domek na sekačku a další nářadí. Cenu za tyto práce Vám rádi sdělíme předem a je čistě na Vás jak se rozhodnete.

Velikost pozemku je také důležitá v dnešní době už málo kdo vyžaduje pozemek, který má 2000 m2, tak velký pozemek pak Vás potom bude stát mnoho úsilí aby jste jej udrželi v upraveném stavu, proto většina zákazníků raději preferuje pozemky do 1000m2. Bungalov ve své podstatě vyžaduje větší pozemek než dvoupatrový dům ale do 1000 m2 se v pohodě vejdete. Nicméně pohodlí jednoho podlaží, které Vám bungalov poskytuje oceníte až později, kdy v tomto domě budete bydlet.

Tak hurá na výběr domu …

 

3.   Krok třetí – rodinný dům

Tady nastává již poměrně důležitá část jaký dům Vám bude vyhovovat. Ano v první řadě zde hrají velkou roli peníze kolik to bude všechno stát. 

Budeme se Vám snažit dát několik rad jak vybrat velikost domu. V první řadě je důležité určit kolik v domě bude bydlet osob a to jak dětí tak dospělých.

Šatna                                                                                                                       

Spousta zákazníků preferuje společnou šatnu a to i ve spojení jako je praní, žehlení věšení prádla, úklidová místnost atd. To vše se dá v této místnosti citlivě navrhnout. Je to důležité vědět na začátku, protože při umístění pračky v této místnosti můžeme již při výstavbě základové desky umístit odpad a přívod vody do tohoto prostoru. Později je to příliš komplikované a stojí to zase nějaké peníze navíc. Velikost obytných místností nemusí být potom tak velká, protože zde nemusí být žádné velké skříně na oblečení nebo ložní prádlo. Komfort, který Vám tato místnost přinese ocení především ženy kdy mají po ruce vše potřebné. Tato místnost by měla mít plochu od 8 mdo 12 m2, tady platí pravidlo čím větší tím uspořádanější bude tento prostor. Pračka, sušička, malé umyvadlo a v neposlední řadě skříně na prádlo, boty, kabáty, zimní výbava, to vše sem můžete pohodlně umístit.    

Pokud půjdete jinou cestou musíte si promyslet kde budete mít pračku a kde budete věšet prádlo, ne vždy a za každého počasí můžete totiž prádlo věšet venku. Pak se budete muset zamyslet kde budete skladovat vysavač, žehlící prkno a další úklidové prostředky. Nároky na velikost jednotlivých místností  budou pak větší, protože obytný prostor se zmenší o velikost skříní. Šatna Vám umožní mít veškeré tyto věci pohromadě a ne rozstrkané po celém domě.

Koupelna + WC                                                                                                              

Při volbě velikosti této místnosti mějte na zřeteli svou bezpečnost, neboť na malém prostoru může dojít snadno k úrazu na mokré podlaze, proto je větší prostor bezpečnější. Dalším faktem zůstává umístění pračky či sušičky pokud tyto neumístíte do technické místnosti nebo třeba do kuchyňské linky. Později budete totiž stát před rozhodnutím jak sladit interiér koupelny s těmito nezbytnými pomocníky v domácnosti. Koupelna bez pračky vypadá mnohem lépe a budete se zde cítit mnohem pohodlněji a to nemluvím o špinavém prádle, když děti přijdou zvenku a vysype se Vám v koupelně malé pískoviště.

Ale přejděme k zařizovacím předmětům jako umyvadlo, vana, sprchový kout, WC, bidet. Jedno nebo dvojumyvadlo tuto otázku nám zákazníci často pokládají. Co na to říct soukromí v koupelně je velmi důležité a určitě si položte otázku zda by jste se holili nebo líčili v jednom zrcadle vedle sebe. Já tedy ne. U dětí je to však jiné dokážu si představit dítě, které si čistí zuby a já také a budeme stát vedle sebe. Ale co až děti vyrostou a z holčičky bude slečna, tak to si vedle ní už zuby nevyčistíte, protože se prostě zamkne. Takže dvojumyvadlo vám poskytne službu po dobu dětského věku pak Vám bude prostě jen zabírat místo. Raději zvolte jedno umyvadlo větších rozměrů děti se vedle Vás pohodlně vejdou.

A co velikost vany, před časem jsme řešili se zákazníkem dvojvanu. Ano má ji v koupelně a nedávno jsem jej potkal a na otázku zda je s ní spokojený mi odpověděl, že udělal chybu. Důvodem bylo, že byli se svou ženou tak zamilovaní, že se chtěli koupat spolu a nebo se koupali společně se svými malými dětmi. „Dnes už se koupeme každý sám a ta spotřeba vody to je hrůza“. No zase další zkušenost co na to říct v každém případě něco pravdy na tom je. Takže vana by měla být dostatečně velká aby jste se v ní cítili pohodlně ale ne bazén je to příliš energeticky náročné.

Sprchový kout by měl být rovněž dostatečně velký aby jste se zde cítili pohodlně, rozměr 80x80 je dost malý 90x90 je už dostatečný ale já raději preferuji rozměr 100 až 130x90. Sprchový kout může být proto jen vyzděn a pouze stačí nainstalovat prosklené dveře. Na trhu je nekonečná škála různých dveří a cena za tento kout je ve finále skoro stejná jako za „plasťák“ 80x80. Navíc pokud je sprchový kout obložen obkladem což je samozřejmé nebude se Vám v různých koutech "plasťáku" držet plíseň. Navíc se tyto "plasťáky" poměrně těžko udržují a často nevydrží ani moc dlouho.

Tak a jsme u WC, spousta lidí si klade otázku zda dát do koupelny WC já tvrdím ano, je to pohodlné navíc to ocení starší lidé. Další WC může být totiž samostatné pouze s umyvadlem. A když už WC tak závěsné, neboť hygiena je v tomto případě na 1. místě. A co bidet?. Tak tady nevím, neboť to je otázka spíše na ženy. Pokud máte s bidetem zkušenosti tak si ho do koupelny určitě dejte, neboť se jedná o Vaše pohodlí.

Kombinovaný vytápěcí žebřík rozhodně doporučuji a ve spojení s podlahovým topením je to užasná záležitost hlavně v létě kdy netopíte ale ručníky potřebujete někde usušit.

Technická místnost

Tuto místnost by měl mít každý dům, protože to je vlastně srdce domu  je zde umístěn kotel, kterým vytápíte dům či akumulační nádrž, dále vodárna pokud máte vlastní studnu nebo vrt, zásobník na teplou vodu, případně regulace podlahového topení a rekuperace.

Garáž

Tady je volba velmi těžká, neboť musíte přemýšlet o zvýšených nákladech na stavbu domu. Můžete se spokojit třeba jen s přístřeškem, který také něco stojí ale zdaleka ne tolik jako uzavřená garáž s pojízdnými vraty. Otázkou je kam dáte Vaše cyklistická kola nebo zimní sadu pneumatik a co sekačka nebo zahradní nábytek. To vše se dá vyřešit zahradním domkem ale to je na zvážení. Je to tedy otázka čistě peněz.

Obytné místnosti

Obývací pokoj, kuchyň, ložnice, pracovna, dětské pokoje nebo pokoj pro hosty tato volba je už na každém z vás jak velikostí tak uspořádáním. Dětské pokoje by měli být větší, protože děti zde tráví většinu času. V obýváku pokud bude krb tak by měl mít také větší rozměr aby sálající teplo od krbu neohrozilo okolní zařízení.

 

A jsme u konce snad jsem Vám poradil až se budete rozhodovat jak velký dům a jak by měl být vybaven ale stejně se vše točí jen kolem peněz. Bungalov Vám všechny tyto shora popsané možnosti poskytuje a za podstatně nižší náklady než je patrový dům.

 

Je lépe se na začátku několikrát poradit než v budoucnu dodatečně něco řešit. Ne nadarmo se říká „Dvakrát měř jednou řež“ a věřte, že toto pravidlo platí ve stavebnictví naprosto přesně …